Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Główny
Szlak
Beskidzki
STRONA GŁÓWNA


O SZLAKU

RELACJA

CZASY PRZEJŚCIA

NOCLEGI

PORADY

GALERIA

O szlaku

Główny Szlak Beskidzki jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Jego długość w różnych źródłach jest podawana w przedziale 496 - 519 km, a więc różnica jest dosyć spora. Dla potrzeb strony i w celu ujednolicenia opisu, będę posługiwał się wersją przedstawioną w przewodniku po Głównym Szlaku Beskidzkim wydawnictwa Compass z Krakowa, a który podaje, że wynosi 495,8km.

Swój początek/koniec GSB ma na stacji PKP Ustroń Zdrój (dawniej rozpoczynał się na stacji Ustroń). Jego koniec/początek znajduje się w Wołosatem. Szlak ten, oznaczony kolorem czerwonym, przebiega przez kilka pasm górskich. Idąc od zachodu są to: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, (Beskid Makowski i Beskid Wyspowy - podane w nawiasie z uwagi na bardzo krótkie odcinki), Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady. Turyści przemierzają ten szlak przeważnie z zachodu na wschód i taką też opcję wybrałem ja.

Szlak wyznakował Kazimierz Sosnowski w latach 1924 - 35 i Jego też imię szlak nosi. Początkowo w okresie międzywojennym prowadził z Ustronia aż na Stoh (trójstyk ówczesnych granic Polski, Rumunii i Czechosłowacji) w Górach Czywczyńskich (Karpaty Wschodnie), a jego długość wynosiła ok. 750 km.

Ciekawostki:

- z Krakowa do Gorzowa Wielkopolskiego, a więcej niż:

- z Krakowa do Wiednia, Pragi, Budapesztu, Białegostoku...

Strona Główna
Zapraszam do zadawania pytań i opinii. Tymczasowo:
pawel.lacheta@gmail.com
Zapraszam także do mojej galerii zdjęć

na stronę o GSB moich znajomych ze Szczecina, z którymi miałem przyjemność iść przez fragment Szlaku

oraz na stronę Kuby Terakowskiego

pajacyk

Paweł Łacheta © Wszystkie prawa zastrzeżone 2011